Park tasarımı

Park tasarımı amacına uygun olarak, konusunda uzman fizik ve psikolojik eğitimi olan kişilerden destek alınarak, mimarlar tarafından yapılır.

    Park tasarımları yapılırken, iş sahibinin isteğine göre, öncelikle hedef kitle belirlenir.  Hedef kitle belirlendikten sonra, fiziksel ve psikolojik olarak ihtiyaç duyulan ürünler, malzemeler tedarik edilir.

Belirlenen ürünler, oyun grupları, yürüyüş yolu, bisiklet yolu, koşu parkuru, oturma alanları, oyun alanları, tuvaletler, mescit, büfe, çay bahçesi, yapay dere, göl, ağaçlar, çimler ihtiyaca göre ne istenirse tasarlanır. Tasarım yapılırken, yaş grupları dikkate alınır. Mesela küçük bir mahalle parkı yapılırken, kaydırak, salıncak, tahterevalli ve spor aletleri yeterli görülebilir. Büyük bir park yapılırken ise, parkın içine yapay göl, dere, evcil hayvanların barınakları bile tasarlanıyor.

Park Çeşitleri

Park tasarımı, ucu bucağı olmayan, hayal gücünün sınırsız olduğu oldukça keyifli bir iştir.

Mahalle parkı, cadde parkı, sokak parkı, sanat parkı, masal parkı, kent park, millet bahçesi parkı, oyun parkı, survivor parkı, koşu parkı ve sayamadığımız, oldukça çok park çeşidi vardır.

Oyun grubu seçimi yapılırken, çocukların yaşı çok önem taşır.

Küçük çocukların gidebileceği sokak parkına, büyük çocuklara göre tasarlanacak oyun grubu çocuklar ve aileler tarafından, ilgi görmeyecektir. İlgi görmediği için yapılan parkın bir değeri de kalmayacaktır. Bu tarz parklar, maalesef yapılmaktadır.

 

İşin ehli firmalar, parkı yaptıran kamu kurumu olan belediyeleri yada özel sektörü, doğru yönlendirip bu olumsuz durumu ortadan kaldırmaktadır.

O sebeple işin ehli firmalarla çalışmak, hem parkı yaptıran kamu kurumu yada özel sektörün, hem de o bölgede yaşayan halkın yararınadır. Park tasarımı sonrasında parka gelecek oyun grupları ve iğneden ipliğe kullanılacak tüm malzemeler sağlığa zararlı olmayanlardan seçilmelidir.

Kansolejen ürünler, park yapımında kullanılmamalıdır. Çocukların düşüp yaralanabileceği oyun grupları da seçilmemelidir.

 

Oyun gruplarının, güvenlik sertifikaları olmalıdır. Park tasarımına göre, parkı yapan firmanın yaptığı iş denetlenmelidir.

Denetlemede eksiklikler tespit edilmeli ve bu eksiklikler giderilmelidir.

Son olarak parkın aydınlatmaları, parka personel alınmalı ve mümkünse güvenlik kameraları takılmalıdır. Tüm bu yapılacak işlemlerin en önemlisi park tasarımı olacaktır. Ülkemizde amacına uygun başarılı yapılmış, çok sayıda park vardır.

———————————————————————————————————————————–

Park oyun grubu salıncak, kaydırak, çocuk parkı salıncak oyun grupları

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir