Oyun Park ve Çocuk Gelişimi

Oyun Park ve Çocuk Gelişimi

Oyun park ve çocuk gelişimi, günümüz koşullarında ciddi anlamda ele alınması gereken çok önemli bir konudur.

 

Kaydıraklar çocuklara rahatlama ve özgürlük hissi verir.

Neredeyse aynı hissi salıncaklarda vermektedir. Çocuklar parklara veya oyun alanlarına gittiklerinde, kaydıraklarda kaymaktan ve salıncaklara binmekten çok keyif alırlar. Bunun sebebi çocuklardaki rahatlama ve özgürlük hissinin yanı sıra, birikmiş enerjilerini de boşaltmalarıdır.

Oyun Park ve Çocuk Gelişimi

Günümüzde çocuklar, genellikle şehir hayatına göre yaşamaktadır. Artık köylerde bile çocuklar, doyasıya oynayamamaktadır. Dijital çağında çocukların dışarda doyasıya oynamamasına etkisi büyüktür. Çocukların harcaması gereken günlük enerjisi, maalesef ilgi odağının dijital elektronik aletlere kayması sebebiyle sürekli birikmektedir.

Oyun Park ve Çocuk Gelişimi

 

Çocuklarda sürekli biriken enerji ise, çocukların ruh ve beden sağlığını olumsuz etkilemektedir. Çocukların gelişimi de yine çocukların dijital ortama kaydığı ilgi ve merakı sayesinde olumsuz etkilenmektedir.

 

Çocuklardaki dijital ortama kayan ilginin zararlarını sayacak olursak, dikkat eksikliği, iyi sosyal iletişim kuramaması, arkadaş edinememesi, kilo alması, içe kapanıklık, çabuk sıkılma, merhamet duygusunun oluşmaması gibi bir çok olumsuz etkiden bahsedebiliriz.

Günümüz koşullarında anne ve babalar özellikle şehir yaşamında iş hayatları ve sosyal yalnızlık sebebiyle, çocuklarının gelişimine yeterli katkıyı sunamamaktalar.

 

Bu konunun farkında olan belediyeler, kamu kurumları ve özel sektör sosyal park alanları yapıp, oyun grupları kurarak bu açığı büyük ölçüde kapatmaktadırlar.

Doksanlar, seksenler ve öncesindeki nesilde yaşanan çocukluklar daha doğal ve sağlıklıydı. Bu sebeple sosyal alanlara olan ihtiyaç günümüzdeki gibi fazla değildi.

Kaydırak ve salıncaklar çocukların daha güvenli, sağlıklı eğlenebilmesi için tasarlanmaktadır.

Yeni tasarımlar ile çocuklar eğlenirken, salıncak ve kaydıraklara eklenen oyun grupları ile spor yapmaktadırlar.

Parklarda arkadaş edinen çocuklar aynı zamanda içlerindeki enerjiyi dışarı atarak, hem bedenen hem de psikolojik olarak rahatlamaktadırlar.

Ruhen ve bedenen rahatlayan çocuklar özellikle anne, baba, kardeşlerine ve kısacası ailesine evde rahat nefes aldırmaktadırlar. Bu bilinçle çoğunlukla özel sektör tarafından kurulan, oyun merkezleri ayrı bir sektörün doğuşuna sebep olmuştur.

Oyun Park ve Çocuk Gelişimi

Çarpışan arabalar kaydıraklar, salıncaklar, döner oyun grupları, top havuzları, zıpzıplar, trambolinler çocuk oyun merkezlerinde gördüğümüz oyun ürünleridir.

Çocuklarımızın ruhen ve bedenen sağlıklı gelişimi için sokakta, parkta ve sosyal alanlarda bulunmasına, oynamasına olanak sağlayalım.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir