Temalı Park

Temalı Park

Temalı park çocuklar ve büyükler tarafından ilgi gören, içinde belli bir temayı esas alan oyun grupları ve görsellerin olduğu, parklardır.

Günümüz yaşam koşullarında, özellikle kalabalık şehirlerde parklar, insanların rahat nefes aldıkları sosyal dinlenme alanlarıdır.

 

Bu sebeple özellikle belediyeler, diğer kamu kurumları ve özel sektör firmaları, parkların çoğalmasına büyük katkı sunmaktalar. Mahalle, sokak parklarının yanı sıra apartman ve site yapan mütaahitlerde park yapımını önemsemekteler. Parkı olan sitelerdeki dairelerin fiyatları daha yüksektir.

Bunun sebebi, parkı olan site sakinlerinin sosyal yaşamına, büyük katkısının olmasıdır. Belediye yöneticileri halkın memnuniyeti açısından parkların önemini iyi bilmekteler. Park oyun gruplarını en çok alanlar genellikle belediler oluyorlar.

Bunun sebebi anket sonuçlarında halkın en çok isteğinin, sosyal yaşam alanlarının artması yönünde çıkmasıdır.

Yeni imar planlarında, yeşil alanlara ve parklara daha geniş yer ayrılmaktadır. Daha önceleri kaydıraklar, tahterevalliler, salıncaklar ve oturma bankları yeterli oluyordu.

Son yıllarda ise temalı parklar, halkın ilgi odağı oluyorlar. Farklılık her zaman, daha çok ilgi çekiyor. Temalı parkların tercih edilmesinin çok nedeni vardır. Birincisi eğitici olması, ikincisi görsel bir şölen oluşturması, üçüncüsü daha eğlenceli olmasını sayabiliriz.

Temalı Park
Temalı Park

Temalı Park Çeşitleri

Yangın parkı, masal parkı, doğal yaşam parkı, harikalar diyarı gibi temalı parkların sayısı her geçen gün artmaktadır.

Temalı parklardaki oyun grupları, parka yapılan kafeteryalar, gerekli eklenti yapılar, konusuna göre özel hazırlanmaktadır.

Temalı parkların görselleri, yapılacak parkın konusuna göre önce, mimarlar tarafından tasarlanır. Sonrasında uygulamaya geçilir. Uygulama aşaması oldukça zahmetlidir.

İşinin ehli ustalar ve en iyi heykeltraşlar temalı parkların yapımında etkin görev alırlar. Büyülü bir görsel şölen oluşturan temalı parkların yapımında, mimarları kadar görev alan ustalar ve heykeltraşların da katkısı büyüktür.

Amacına uygun temalı parklar halkın ilgi odağı olurlar. Halk temalı parka geldiği zaman, hem eylenir, hem de görsel oyun grubu ve diğer sanatsal yapıları izlerken öğrenirler.

Temalı parklar, çocuklara ve diğer aile fertlerinde farkındalık oluştururlar. Temalı parkların artması ile sosyal yaşam alanları daha keyifli ve eğitici olacaktır.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir