Doğal Yaşam Parkı

Yeşil renk köpek salıncak

Doğal Yaşam Parkı, şehrin bunaltıcı ve stresli yapısından uzak, doğanın içine kurulan parklardır. İnsana huzur veren bir yapısı vardır.

Kent yaşamı hızlı ve yoğun çalışma temposuyla insanları stres kaygı ve diğer sağlıksız koşullara itmektedir. Doğal yaşam parkları, bu sağlıksız olumsuz duruma karşı insanları rahatlatmaktadır. Kent yaşamının olumsuzluklarına karşı doğal yaşam parkları, bir terapi veya ilaç gibidir.

Doğal yaşam parkı adından anlaşılacağı üzere, doğallığın hakim olduğu yerlerdir.

Mor renk panter salıncak
Doğal Yaşam Parkı

Özellikleri

Doğal yaşam parklarının özellikleri, saymakla bitmez. Genellikle orman içinde veya şehrin kıyısında, ormana yakın alanlarda doğal yaşam parkları yapılmaktadır. Şehrin hızlı ve sesli yapısına inat doğal yaşam parkları sakin ve sessiz alanlardır.

Doğal yaşam parkları, İçinde ağaçların oturma alanlarının park oyun gruplarının, spor aletlerinin, göllerin, derelerin, atların ve evcil hayvan barınakları ve bazılarında seyir kulesi ve kafeteryaların da olduğu dinlenme alanlarıdır.

Çocukların oynadığı, büyüklerin bir araya geldiği, gençlerin eğlendiği, yaşlıların dinlendiği ve saymakla bitiremeyeceğimiz aktivitelerin yaşandığı anıların kaldığı yerlerdir doğal yaşam parkları…

Sadece dinlenmek değil, eğlenmek, piknik yapmak, komşularla bir araya gelmek dernek toplantıları yapmak, düğün nişan gibi sosyal organizasyon yapmak, stres atmak spor yapmak, balık tutmak gibi ihtiyaçları doğal yaşam parkı fazlasıyla karşılar.

Çocukların oynadığı, büyüklerin bir araya geldiği, gençlerin eğlendiği, yaşlıların dinlendiği ve saymakla bitiremeyeceğimiz aktivitelerin yaşandığı anıların kaldığı yerlerdir doğal yaşam parkları…

Doğal yaşam parklarında temalı oyun gruplarını bulabilirsiniz, masal kahramanlarının heykellerini, salıncakları kaydıraklarını görebilirsiniz.

Son zamanlarda yapılan millet bahçeleri ve kent parklar kısmen de olsa aslında, doğal yaşam parkına benzemektedir.

Nerelere Yapılabilir?

Doğal Yaşam Parkları genellikle orman içine, şehrin kıyısında büyük bir araziye veya iki yerleşim yerinin arasına kurulur. Doğal yaşam parklarının arazileri büyük olmalıdır. Bunun en büyük sebebi ise sokak parklarının aksine doğal yaşam parkları sadece çocuklara değil farklı kitlelere de hitap etmektedir. Büyük bir alana yapılan doğal yaşam parkı dinlendirme, eğlendirme ve sosyal aktiviteler gibi asıl işlevini bu şekilde yerine getirebilecektir.

Doğal yaşam parklarının önemi kavrandıkça ve sayısı arttıkça, kentler daha rahat, huzurlu ve yaşanılabilir olacaktır.

 

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir