Park Oyun Evleri

Park oyun evleri, çocukları eğlendirmek amacıyla masal parkı, millet bahçesi ve kent parklar gibi alanlara yapılır.

Siteler, bloklar, tatil siteleri, kamu parkları ve piknik alanlarında, heykel oyun evleri tercih edilmektedir. Heykel oyun evleri yere, ağaca, beton zemin üzerine ve uygun bulunan her yere sabitlenebilir. Heykel oyun evleri tasarım çeşitlerine göre, çocuk oyun kaydırağı, tahterevalli, ve salıncak olarak da tasarlanabilir.

Oyun grupları arasında son yıllarda, çocuklar tarafından oyun evlerinin tercih edildiği gözlemlenmektedir.

Park Oyun Evleri
park oyun evleri

 Park Oyun Evleri 

Yapısal olarak heykel oyun evleri, genelde polyester malzemeden yapılır. Polyester ise metal malzeme olmadığından tetanoz riskini taşımaz. Ayrıca polyesterden heykel, büst, anıt, duvar rölyefi ve biblolar üretilmektedir.

Ölçüleri

Bu evler yapılacağı alanın ölçülerine ve doğal yapısına göre hazırlanır. Ölçüler, çocuk sayısına ve konulacak alanın büyük veya küçük olmasına göre değişiklik gösterir. Yapım aşamasında, özellikle polyesterin kalın uygulanması gerekmektedir. Oyun parklarında genellikle çocuklar bitmek tükenmek bilmeyen enerjileri ile oyun gruplarında eğlenerek oynarlar. Oyun grupları gibi, bu evlerin yapısı sağlam ve dayanıklı olmalıdır.

Nasıl Yapılır?

Polyester malzeme özellikle kalıp kullanımına çok uygundur. Bu sebeple heykel oyun evlerine tasarıma göre çeşitli şekiller verilebilir. Bal kabağı, çatılı ev, kale ev, kule ev, tabak ev, mantar ev gibi örnekleri çoğaltmak mümkündür. Bilgisayarda tasarlanabilen yada fotoğrafta görülen figürlerden, yapılabilir.

Görünümleri

Mevcut oyun parklarına da bu evlerden yapılabiliyor. Özellikle salıncak ve kaydırak uygulamalarına, montajı yapılabilmektedir. Kimi oyun guruplarında çatı şeklinde heykel oyun evi görünümü verilebilmektedir. Büyük bir heykel oyun evinin içine oyun gurupları da montajlanıp güzel bir görünüm de sağlanabilir. Bu sayede halka açık parklar yağmurdan etkilenmeyecektir.

Boyaları

Park oyun evleri  boyamak, zahmetli bir iştir. İşinde iyi heykeltraşlar, bu işi tam anlamıyla yerine getirebilir. Bu sebeple boyaların akrilik, selülozik, plastik toz gibi yapısının yanı sıra renginin seçimi de önemlidir. Kullanılacak boyaların yapısı ve uygulanması, kullanılacak yüzeye göre değişiklik gösterirken, renk seçimi ise ortam rengine ve yapılacak heykel oyun evinin şekline göre, farklılık gösterir.

Ayyıldız Sanat Atölyesi olarak, salıncaklar, oyun evleri ve park oyun grupları üretimini yapıyoruz.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir